Alüminyum Doğrama

Bugün için tarihten gelen ahşap, topraktan gelen Alüminyum, petrolden gelen plastik, farklı özellikleri ile doğrama ürünlerinin belli başlı elemanlarıdır. Çok yağışlı ortamlar için ahşap, çok güneşli ve gece-gündüz ile mevsimler arası sıcaklık farkının fazla olduğu bölgeler için ise plastik uygun malzemeler değildir.

Buna karşılık her iklim koşulunda doğa şartlarına en dayanıklı malzeme Alüminyumdur.

Ayrıca ahşap ve plastik doğramalar çok sınırlı ebatlarda yapılabilirken, Alüminyumu her ebatta uygulanabilme imkanı vardır. Bu özellikleri Alüminyum’u doğrama malzemeleri içinde en uzun ömürlü kılmaktadır.

Pencere ve kapılar gerek iç alanda gerek dış alanda bir binanın karakteristikliğini belirleyen inşaat elementleridir.

Alüminyum, sağlamlığı, hafifliği, korozyona dayanıklılığı, işlemeye yatkınlığı, geri dönüştürülebilir olması gibi nedenler sayesinde inşaat sektöründe, diğer doğrama alternatiflerine karşı büyük avantaj sağlamaktadır.

Alüminyum profil üretimindeki (eksturuzyon) gelişmeler, bir çok ihtiyaca cevap verebilir nitelikte çeşitli profillerin üretimine olanak sağlamıştır.

Sızdırmazlığa yönelik çeşitli epdm conta takılabilir, kullanım alanındaki statiğe göre et kalınlıklarında tek kanatlı, çift kanatlı, pivot, sürme gibi fonksiyonlara yönelik geniş yelpazede profiller üretilebilmektedir.

Alüminyum kapı pencerelerde çeşitli kol, menteşe, kilit, elektrikli kilit, kapı kapatıcı gibi aksesuarlar kullanımı ile ürünlere çeşitli fonksiyonlar katılalabilmektedir. Alüminyum Profiller natürel veya renkli elkosallı, istenen Ral standartlarındaki renklerde elektrostatik toz boya yapılabilmektedir. Alüminyum kapı pencere içlerinde, düz, lamine, temperli cam, jaluzili ısıcam, ahşap paneller gibi bir çok farklı malzemeler kullanılabilmekte, farklı dizaynlar yaratılabilmektedir.

Alüminyum kapı pencereler, ofis binaları, banka şubeleri, mağazalar, oteller, hastaneler, konutlar gibi birçok binada kullanılmaktadır. Yalıtımlı alüminyum doğramalar Isı yalıtımlı profiller biri içte ve biri dışta olmak üzere iki profilin pvc ısıbariyeri ile birleşmesinden oluşur.

Profil arasındaki pvc ısı bariyeri bina içi ve dışı arasındaki ısı farkının dış yüzeyden iç yüzeye iletilmesini dolayısıyla ısı kaybı ve terlemeyi önlemektedir.

Isı izolasyonunu arttırmak için üretilen bu doğramalar aynı zamanda ses izolasyonu konusunda da başarılı performans sergilemektedirler.

Bu doğramalar ile imal edilmiş kapı, pencere, sürme kapı, sürme pencere, gibi imalatlara, değişik ihtiyaçlara yönelik ısıcam kombinasyonları (güneş kontrol, ses kontrol) kullanılmaktadır.